Metsikult kasvavate taimede korjamine

Natura Siberica kosmeetika tutvustab siberi taimede potentsiaali. Meie vahendites kasutatakse taimi, mida korjatakse nende loomulikest kasvutingimustest. Inglise keeles kutsutakse seda meetodit wild harvesting ning see tähendab metsikult kasvavate taimede korjamist. Just nii on meie esivanemad tuhandeid aastaid taimi, juurikaid ja vilju korjanud. Mis muudab sel viisil korjatud taimed unikaalseks? Alustame sellest, et tööstuslikult korjatavaid taimi kasvatatakse spetsialiseerinud põllumajandusettevõtetes. Taimi külvatakse, väetatakse ja kultiveeritakse suurima saagi saamiseks nagu tavalist teravilja. Tihti kasutatakse keemilisi väetisi. Ka korjamisel kasutatakse põllumajandustehnikat. Sellisel puhul ei saa rääkida rahvapärastest taimede korjamise ja säilitamise meetoditest. Sellised taimed on kahtlemata samuti kasulikud või siis äärmisel juhul ei tekita õige kasutamise korral kahju. Wild harvesting meetodiga korjatakse taimi, mis on kasvanud iseseisvalt, looduslikus kasvukeskkonnas väliste mõjutusteta, mis tähendab, et nad ei sisalda kahjulikke aineid; sellised taimed on läbinud loodusliku valiku – alles on jäänud vaid elujõulised, tugevad isendid, mis sisaldavad rikkalikult kasulikke aktiivaineid.

Wild harvesting meetod seab mitmeid piiranguid: korjamine tuleb sättida ajale, mil taimed sisaldavad maksimaalselt toitvaid ja bioloogiliselt aktiivseid aineid. Liiga varajase või hilise korjamise puhul puudub taimel täielikult ravitoime. Posijad ja maatargad, kes aegade hämarusest inimesi ravisid, koostasid ravimtaimede korjamise kalendri väga täpselt. Metsikult kasvavate taimede puhul on väga tähtis korjamisel vaheldust hoida ja taimi eelistatavalt igal aastal samast kohast mitte korjata. Taimi ja lehti soovitatakse korjata samast kohast üle aasta, juuri ja maa-aluseid varsi 2–3 aasta tagant, aga mõnesid taimi 5–6 ja rohkema aasta tagant, et anda loodusele võimalus taastada kaotatud varud.

ns-map-et

On veel üks tähtis reegel: korjatud taimed tuleb võimalikult kiiresti saata kuivatamisele või muule ümbertöötlemisele. Taim, mis on korvis 3–4 tundi, närtsib ja soojeneb, kuna pärast korjamist aktiveeruvad selles õhuvahetuse ja soojuserituse protsessid. Seejuures lagunevad vitamiinid ja muud bioaktiivsed ained kiiresti ning nende kasulikud omadused kaovad.

Natura Siberica vahendite valmistamisel kasutatavaid Siberi metsataimi korjavad käsitsi Hakassia mägede kohalikud elanikud. Ettevõte “Сибирь Органика” valmistab korjatud taimedest kosmeetilisi koostisosi (õlisid, ekstrakte).

Mõned metsikud taimed, mida kasutatakse Natura Siberica toodete valmistamisel, said ICEA Eco Bio Cosmetics sertifikaadi (näiteks roosilõhnaline kuldjuur, lumi-tundrasamblik, siberi kurereha, siberi raudrohi, siberi öölill, siberi koeratubakas). See tõestab taimede ohutust ja tõhusust.