Mürgised kemikaalid

Silicones

Tüüpiliselt kasutatakse silikoone kreemide viskoossuse tõstmiseks. Samuti jätavad need nahale pehme tunde nagu parabeenidki. Just selles silikoonide oht peitubki – nimelt tekitavad nad nahale tihke kihi, millest ei pääse läbi ei õhk ega ka vajalik niiskus. Juustele on silikoonid kohe eriti kahjulikud, sest silikooniga ümbritsetud juuksekarv ei saa õhust endasse niiskust siduda ning ta muutub lõpuks kuivaks ja hapraks. Kuna väliselt on silikoonikiht meeldivalt libe, tekibki illusioon siidpehmest nahast või juustest. Silikoonikiht kulub nahalt maha väga vaevaliselt – keskmiselt 2–3 nädalat hakkab silikoonikiht lagunema.

SLS

Peamine ja väga laialt kasutatav koostisosa paljudes šampoonides ja palsamites. Seda kemikaali leidub mootoriõlides ja garaažipõrandate puhastusvahendites. Ta on võimeline imenduma läbi naha ning tekitada suuri kahjustusi. Need kahjustused hõlmavad endas juuste kasvu takistamist ja pimedaks jäämist. Mida enamus tootjaid ei maini, on see, et see ühend on eriti ohtlik väikestele lastele ja võib põhjustada vähki, naha ärritust, dermatiiti, ekseemi, kõõma ja muid peanaha probleeme.

EDTA

EDTA ülesanne on teha toode naha peale hästi määritavaks. See on aine, mis sattudes väikse tilgana maapinnale tapab kõik bakterid. Kas see siis inimesele ei ole ohtlik? See on jällegi aine, mis ei hävine meil kehas ega ka looduses. Mitmed arstid on liigitanud seda teratoogeenseks ehk loote väärarenguid tekitavaks aineks, kuid kosmeetikatoodetes on seda lubatud kasutada.

SLES

Leidub šampoonides, dušigeelides, näo- ja nahapuhastusvahendites vahuainena, et parandada toodete pesuomadusi. Ärritavad ja kuivatavad nahka ja limaskesti, võivad põhjustada allergilisi reaktsioone, naha ja juuste kuivust, kiiresti rasvuvat peanahka, kõõma ning juuste väljalangemist karvanääpsu kahjustumise tagajärjel.

PEG

PEG-e kasutatakse kosmeetikatoodetes pehmendajatena, niisutajatena ja emulgaatoritena. Häirivad naha loomulikku niiskustasakaalu, tirides nahast välja naturaalsed õlid. Võivad olla kantserogeensed.

Parabens

Sünteetiline kemikaal toodete säilivusaja pikendamiseks. Lisaks ärrituste tekitamisele ja allergilistele reaktsioonidele on tõestatud, et parabeen võib tekitada ka vähki.

Mineral oil

Toornaftast toodetav mineraalõli moodustab nahale õlise kile, mis hoiab niiskust kinni. Esialgu tekitab see teis tunde siidpehmest nahast. Kuid see hoiab mürkained teie kehas kinni ja takistab naha normaalset hingamist hoides hapniku väljas. See võib muuta nahahäired (nagu ekseem) ägedamaks. Mineraalõli leidub paljudes toodetes, sh beebiõlis ja vanni- ning kehaõlides. Inimorganism ei lagunda neid. Kogunevad kopsudesse, maksa ja lümfisõlmedesse.

BHT-BHA

Kasutatakse peamiselt niisutajatena ja meik upi säilitajatena. Mõjutab näärmeid ja võib tekitada kasvajaid. On kahjustav ka kaladele ja metsloomadele.

www.oleteadlik.ee/murgised-kemikaalid-igapaeva-elus

Koostisained, mida vältida kosmeetikatoodetes