Samblik

Koostisosa kirjeldus

Cladonia Rangiferina (Cetraria Nivalis)

Kirjeldus

Mitmeaastane samblik. Koondab vorme põõsasjate kihtidena, mis moodustuvad lindikujulistest-harulistest labadest, lamedatest või torrukeerdunutest.

Osa põõsasjatest põdrasamblikest on värvunud kollakaks.

Leviala

Esineb maapinnal teiste samblike ja sammalde hulgas erinevat tüüpi mägistes ning tasandikulistes tundrates, metsatundras, vähese lumikatte tingimustes.

Levib kogu Arktikas. Ka taigatsooni põhjapiirkondades.

Kasutatavad osad

Raviotstarbel kasutatakse taime maapealset osa.

Keemiline koostis

Samblik sisaldab kuni 70–80% süsivesikuid, peamiselt „samblikutärklist“ – liheniini ja isoliheniini, aga ka suhkrut (glükoosi ja galaktoosi), valku, rasva, vaha, vaiku, pigmente ja 3 kuni 5% samblikuhappeid (protolihesteriin-, lihesteriin-, fumarprototsentraarhapet ja mõningaid teisi).

Suuremas osas uuritud põdrasamblikes leiti usniinhapet.

Kosmeetiline kasutamine

Kõrge orgaaniliste ainete, A vitamiini ja B grupi vitamiinide sisaldus põdrasamblikus soodustab naha toonuse efektiivset taastamist,naha tugevdamist ja toitmist, reguleerib aminohapete vahetust, soodustades sellega naha uuenemist.

Tänu unikaalse usniinhappe kõrgele sisaldusele soodustab kladoonia aktiivset rakkude taastumist, aeglustab efektiivselt vananemisprotsesse, parandab naha struktuuri ja taastab selle elastsuse.